Główne Menu

Mąż czy nie mąż? Finansowe zalety małżeństwa

Czyli być albo nie być w małżeństwie. Coraz częściej słyszymy, że ktoś legalizuje związek nie z miłości, tak jak nasi dziadkowie, ale wyłącznie dla korzyści majątkowych. Czy rzeczywiście biorąc ślub w UK powinniśmy patrzeć na naszego partnera wyłącznie pod KĄTEM FINANSOWYM? Bądź co bądź oszczędzanie pieniędzy to priorytet dla wielu naszych rodaków, którzy wyjechali na Wyspy za chlebem. Dlatego uznaliśmy, że zaciekawi Was ten temat.

Rząd brytyjski jakiś czas temu podjął decyzję o zmniejszeniu podatku dochodowego dla małżeństw. Jest to doskonała wiadomość dla małżonków, bo przysługująca im ulga podatkowa pozwala na znaczną OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY i przeznaczenie ich na różne przyjemności, udogodnienia czy inwestycje. Wielu z Was zadaje sobie pewnie pytanie, czy taka sytuacja nie DYSKRYMINUJE pozostałych – tych, którzy nie są w pełnoprawnym związku lub tych, którzy zarabiają więcej? W pewnym sensie TAK, ale pamiętajmy, że Wielka Brytania prowadzi jedną z najszerszych polityk socjalnych w Europie. Możesz dostać pieniądze od państwa na swoje dzieci, na mieszkanie, jak i na INSTYTUCJĘ małżeństwa. W tej kwestii Brytyjczycy są bardzo staroświeccy, ale może to i lepiej. Wróćmy jednak do tematu.

Dzięki niższemu podatkowi, rocznie zaoszczędzić możemy NAWET £220! Polega to na tym, że osoba zarabiająca więcej może przenieść nawet £1150 swojego przychodu na partnera o niższych zyskach lub niepracującego. Jest to tzw. the marriage tax allowance. Co więcej, zasada ta funkcjonuje od kwietnia 2015 roku, więc jeśli nie rozliczyliśmy się odpowiednio za wcześniejsze lata, to w przyszłym roku możemy otrzymać za nie równowartość, czyli nawet £662.

DLA PRZYKŁADU: Zarabiasz i płacisz 40% podatku od swojego dochodu, zaś Twój partner nie pracuje. Możesz mu przekazać część oszczędności, zmniejszając tym samym swój podatek dochodowy. Co ważne, przychód drugiego (niepracującego) współmażonka nie może przekraczać £11,500, zaś Twój (jako głównego „żywiciela”) nie może być większy niż £45,000.
Ten rodzaj benefitu można czerpać w UK jedynie zawierając małżeństwo lub związek partnerski. Nie liczcie na to, że jeśli pozostajecie ze swoją drugą połówką w nieformalnej zależności, to przysługują Wam z tego tytułu jakieś korzyści. Niestety, tak nie jest.

Czy wiecie, jak oszczędzać pieniądze na ubezpieczeniu? Dokładniej: na polisie od ryzyka? Biorąc ślub, możemy pomniejszyć tę kwotę o połowę! To bardzo proste. W przypadku małżeństw, w szczególności tych, które mają dzieci, istnieje mniejsze ryzyko wypadków drogowych aniżeli w przypadku wolnych strzelców. To normalne, że jeśli posiadasz rodzinę, starasz się rozsądniej podejmować życiowe wybory, a co za tym idzie – jeździsz ostrożniej. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii ubezpieczeń na życie, kliknijcie w poniższy link 🙂

Ktoś kiedyś celnie stwierdził, że małżeństwo składa się ze wspólnych interesów i wzajemnego pożądania. Pierwsze wzrasta latami, drugie zanika. Oczywiście nie możemy patrzeć na to wyłącznie pod kątem: INTERES = ZERO MIŁOŚCI. Tak to nie działa, a przynajmniej nie powinno 🙂 Jednak oprócz wzajemnej namiętności, możemy zyskać także na podatku od zysków kapitałowych, czyli capital gains tax, w Polsce często nazywanym podatkiem Belki. Obejmuje zyski ze sprzedaży czegoś, co rośnie na wartości. ALE! Obciążony taksą jest zysk, a nie włożone w inwestycję pieniądze. I tutaj, podobnie jak w marriage tax allowance, podatek możemy pomniejszyć, przenosząc część dochodu na partnera, dzięki czemu nasze pieniądze pozostaną w kieszeni bez większego uszczerbku.

W dzisiejszych czasach nieustannie rośnie liczba kobiet pracujących na swoją emeryturę. Warto jednak zastanowić się nad legalizacją związku, bo tylko w przypadku małżeństw, jak i związków partnerskich, które w UK mają niemal takie same prawa, możliwe jest przejęcie EMERYTURY zmarłego partnera. Zalegalizowanie swojego związku po wielu latach może faktycznie nie powiewa romantyzmem, ale jeśli chcemy zapewnić drugiej połówce godne życie w razie naszej śmierci, to powinniśmy się na to zdecydować.

Choć zabrzmi to okrutnie: prawdziwe OSZCZĘDZANIE rozpoczyna się dopiero po śmierci małżonka. Kiedy dziedziczysz cały majątek partnera, unikasz podatku spadkowego, nawet gdy jego wartość przekracza £325 000.

NIEWĄTPLIWIE korzyści z tytułu zawarcia małżeństwa w UK są niepodważalne, dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić, w szczególności na opodatkowaniu, może powinniśmy tę opcję rozważyć. Nie każdy z nas lubi i tym bardziej zna się na finansowych zależnościach w UK. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu choć trochę nabraliście wiedzy, CIESZYMY SIĘ 🙂 I pamiętajcie, jeśli macie  jakieś pytania, piszcie – SŁUŻYMY POMOCĄ.

Do miłego!

 


Wyraź swoje zdanie ;)