Główne Menu

Każdy każdemu, czyli pożyczki peer2peer

O zdolności kredytowej pisaliśmy tutaj, a dziś przedstawimy rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują gotówki, jednak nie posiadają lub nie chcą nadmiernie nadwyrężać swojej zdolności kredytowej. O pożyczkach P2P przeczytacie również tutaj – w kontekście zarabiania na nich, czyli inwestowania w Innovative Finance ISA. Dziś dokładnie opiszę, jak one działają w kontekście pożyczania.

Pożyczka typu peer-to-peer, nazywana również pożyczką P2P (peer2peer), to praktyka udzielania pożyczek osobom prywatnym lub firmom za pośrednictwem usług online, które łączą kredytodawców z kredytobiorcami. Ponieważ firmy pożyczkowe typu peer-to-peer oferujące te usługi zazwyczaj działają online, mogą działać z mniejszym obciążeniem i dostarczać usługi taniej niż tradycyjne instytucje finansowe. W rezultacie pożyczkodawcy mogą uzyskać wyższe zyski w porównaniu do oszczędności i inwestycji w produkty oferowane przez banki, podczas gdy kredytobiorcy mogą pożyczać pieniądze po niższych stopach procentowych, nawet po tym, jak przedsiębiorstwo pożyczające P2P podjęło opłatę za udostępnienie platformy do porównywania i weryfikacji kredytowej pożyczkobiorcy. Istnieje jednak ryzyko, że pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty zobowiązania, a większość pożyczek P2P jest udzielana bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Zdarzają się jednak także pożyczki pod zastaw (zwłaszcza w przypadku dużych kwot), zwłaszcza biżuterii, zabytkowych samochodów, sztuki czy nawet nieruchomości.

Kolejnym typem pożyczek P2P są pożyczki dla firm, które opiewają na dużo wyższe kwoty niż pożyczki prywatne, a ponadto występują również kredyty studenckie, leasing czy faktoring tego typu.

Jednak jak to dokładnie działa?

  • Na platformie P2P z jednej strony mamy osoby/firmy, które mają pieniądze i chcą na nich zarobić – wpłacają one swoje fundusze na specjalne konta, które zasilają konto pożyczkowe.
  • Z drugiej strony są osoby/firmy, które tej gotówki potrzebują.
  • Firma zarządzająca całością weryfikuje osobę wnioskującą o pożyczkę i udziela jej (lub nie) na określonych zasadach.

Jeśli to dla Ciebie skomplikowane, to spójrz na graf poniżej:

Zastanawiasz się, czy to jest korzystne? Jak najbardziej! Zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony a nawet więcej – dla zarządzającego platformą też! Pożyczkodawca dostaje za wpłacone pieniądze procent, wyższy niż na niejednej lokacie, natomiast firma zarządzająca dolicza zazwyczaj stałą kwotę za udzielenie pożyczki (lub niewielki procent) i nadal ma możliwość oferować tańszy kredyt dla odbiorcy niż bank. Zobacz to na poniższym przykładzie zapożyczonym od Zopa:

Pożyczka w wysokości £7.500 w ciągu 5 lat będzie Cię kosztować £157,40 miesięcznie przy rocznym oprocentowaniu 9,9%. Całkowity koszt po 5 latach wynosić będzie £9,443, co obejmuje £1763,93 odsetek za niezmienne 8,8% i £180 opłaty.

Czy to w ogóle bezpieczne? TAK, dla każdej ze stron! Jest tak dlatego, że:

  • serwisy oferujące pożyczki P2P muszą posiadać co najmniej £50.000 funduszu gwarancyjnego,
  • pożyczki tego typu są regulowane przez Financial Conduct Authority,
  • są one dodatkowo chronione ustawowym planem kompensacji Financial Services Compensation Scheme (FSCS), któremu podlegają oszczędności w tradycyjnych bankach do kwoty £75,000.

Zopa to najstarszy z portali dotyczących pożyczek peer-to-peer. Powstał w 2005 roku. Zajmuje się użyczaniem pożyczek dla osób prywatnych nawet do £25.000 przy oprocentowaniu od 3 do 9,9% w zależności od kwoty i czasu (maksymalnie 5 lat).

Największym konkurentem Zopy jest LendingWorks. Zajmuje się tak jak ona udzielaniem pożyczek osobom prywatnym. Zasady są takie same, czyli do £25.000 na maksymalny okres 5 lat.

Pożyczkami dla biznesu zajmuje się w największej skali Funding Circle. Tutaj firmy mogą pożyczyć od £5.000 do £500.000 na okres od 6 miesięcy do 5 lat. Obwarowane jest to całkiem niskim oprocentowaniem, bo zaledwie 4,5%.

Bardziej zaawansowaną platformą jest RateSetter. Zajmuje się udzielaniem pożyczek zarówno dla osób prywatnych, jak i firm oraz kredytów hipotecznych. W zależności od wybranego rodzaju usługi można pożyczyć od £500 do nawet £7.500.000! Pożyczki osobiste udzielane są na 6,9%.

Dość specyficznym serwisem jest Landbay. Zajmuje się on udzielaniem pożyczek jedynie na zakup nieruchomości – głównie dla landlordów. Dzięki tej platformie jesteśmy w stanie pożyczyć od £50.000 do £1.000.000 i spłatę rozłożyć nawet na 25 lat! Nie będzie nas ona też dużo kosztować – w zależności od kwoty depozytu oraz spełnienia innych wymagań oprocentowanie waha się od 3,55 do 4,45%.

Poniżej znajdziesz też ogólne porównanie największych serwisów Peer2Peer loan:


Wyraź swoje zdanie ;)