Główne Menu

Przez te oczy, te oczy zielone, się sprzedaaałem…

Zmieniasz pracę i chciałbyś ulepszyć swoje CV? A może niedawno przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii i chciałbyś zacząć zarabiać? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to jesteś w dobrym miejscu. Dzisiaj skupię się na pokazaniu Wam, jak najlepiej napisać swoje CV na rynek pracy w UK. Dowiecie się również, jak je ulepszyć, żeby zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Czyli inaczej, jak najlepiej się sprzedać, żeby dostać swoją wymarzoną pracę 🙂

CV, czyli po prostu życiorys. Każdy z nas miał styczność z tym pojęciem i tak naprawdę każda dorosła osoba, oprócz tych dopiero wchodzących na rynek pracy, ma za sobą tworzenie przynajmniej jednego CV. Oczywiście nie sztuka po prostu je zrobić – ważne jest to, by było wykonane bardzo dobrze. Jeżeli nasze CV jest profesjonalne, wtedy zwiększamy swoją atrakcyjność dla przyszłego pracodawcy oraz prawdopodobieństwo tego, że zostaniemy zaproszeni na interview. Tak naprawdę w procesie ubiegania się o pracę jednym z ważniejszych etapów jest wysłanie czy przekazanie swojego życiorysu do pracodawcy. Jeżeli Twoje CV zainteresuje odpowiednie osoby i zostaniesz umówiony na rozmowę rekrutacyjną, wtedy możesz już świętować mini-sukces. Oczywiście inną bajką jest sama rozmowa, ale temat ten poruszę w następnym artykule.

Czym jest CV?

Curriculum Vitae, czyli dokument używany przez osoby poszukujące pracy, żeby zapewnić przegląd ich umiejętności, zdolności i osiągnięć. Podsumowuje naszą edukację, doświadczenie, jest to sposób na ,,sprzedanie siebie’’ pracodawcy. Nie można mylić go z resume, który jest innym dokumentem, występującym w Kanadzie czy USA.

Jak długie powinno być CV?

Standardowe CV w Wielkiej Brytanii nie powinno być dłuższe niż 2 strony A4. Musisz w nim zawrzeć tylko najważniejsze informacje. Jeżeli Twoje CV ma tylko jedną stronę, nie martw się – pracodawcy chcą przeczytać tylko najistotniejsze rzeczy. Niektóre medyczne albo akademickie CV mogą być dłuższe, w zależności od doświadczenia.

Jaki powinien być format CV?

 • Na pewno unikaj takich czcionek jak Comic Sans. Zamiast tego wybierz coś bardziej profesjonalnego, jak Arial czy Times New Roman.

 • Poukładaj wszystko w odwrotnej kolejności chronologicznej, żeby rekruter widział najpierw najbardziej imponujące i ostatnie osiągnięcia.

 • Pisz zwięźle i tak, żeby łatwo się czytało – używaj jasnych odstępów i punktowania. Ten szablon pomaga pracodawcom przebiec wzrokiem CV i szybko wybrać najważniejsze dla niego informacje.

 • Jeśli wysyłasz swoje CV pocztą albo zanosisz je osobiście, użyj białego papieru. Wydrukuj jednostronnie i nie zginaj kartek.

Jakie informacje zawrzeć w CV?

 • Szczegóły kontaktu – imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu i adres mailowy. Nie ma potrzeby umieszczać daty urodzenia czy zdjęcia, chyba że aplikujesz na stanowisko aktora/ki lub modela/ki.

 • Krótka charakterystyka – znajduje się na początku CV i zawiera zwięzły opis Twoich kluczowych cech czy powodów, dla których chcesz pracować w danej branży. Wybierz kilka związanych z danym obszarem osiągnięć i umiejętności, jednocześnie jasno określając swoje cele zawodowe. Musi się to skupiać na sektorze, do którego aplikujesz, ponieważ Twój list motywacyjny (cover letter) będzie ukierunkowany na konkretne stanowisko. Charakterystyka powinna być krótka i chwytliwa – 100 słów będzie odpowiednie.

 • Edukacja – wypisz i podatuj całą edukację, włączając profesjonalne kwalifikacje. Zacznij od tych ostatnich.

 • Doświadczenie zawodowe – wymień swoje doświadczenie w odwrotnej kolejności chronologicznej, upewniając się, że wszystkie punkty są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz teraz. Jeżeli masz dużo takiego doświadczenia, ta sekcja powinna znaleźć się przed edukacją.

 • Umiejętności i osiągnięcia – to miejsce, gdzie piszesz o znajomości języków obcych i programach IT, które znasz. O czymkolwiek tu piszesz, powinno być związane ze stanowiskiem i nie być przekoloryzowane, ponieważ na rozmowie wszystko wyjdzie. Jeśli masz dużo takiego doświadczenia, powinieneś zrobić CV bazujące na umiejętnościach.

 • Zainteresowania – pisanie takich rzeczy, jak ,,spotykanie się ze znajomymi, chodzenie do kina i czytanie” nie przyciągnie uwagi rekrutera. Jednak jeżeli jest to związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, Twoje zainteresowania mogą dostarczyć lepszego obrazu Twojej osoby i dają możliwość ukierunkowania rozmowy na ten temat podczas interview. Na przykład aplikując na stanowisko dziennikarza, można pochwalić się pisaniem własnego bloga, a zajęcia teatralne mogą przydać się, gdy aplikujesz na sprzedawcę.

 • Referencje – nie musisz wypisywać nazwisk na tym etapie. Nie musisz też zawierać w CV informacji ,,referencje dostępne na życzenie’’, bo większość pracodawców zakłada, że tak jest.

Jak napisać naprawdę dobre CV?

1. Stosuj ,,żywe’’ wyrazy w miarę możliwości jak najczęściej. Na przykład używając określeń takich jak ,,stworzony’’, ,,przeanalizowany’’ i ,,opracowany’’ przedstawiasz siebie jako osobę, która przejmuje inicjatywę.

2. W CV nie powinno być żadnych błędów gramatycznych czy interpunkcyjnych. Skorzystaj ze sprawdzenia pisowni i zaangażuj drugą parę oczu, żeby zerknęła, czy wszystko jest w porządku.

3. Unikaj ogólnych zwrotów jak ,,sumienny’’, ,,pracowity’’ czy ,,wielozadaniowy”. Zamiast tego zamieść przykłady na podstawie doświadczeń życiowych, które mogą powiedzieć coś o tych cechach.

4. Zajrzyj na stronę internetową firmy, do prasy lokalnej i na ogłoszenie o pracę, żeby upewnić się, że Twoje CV jest zgodne ze stanowiskiem i rodzajem pracodawcy.

5. Nie pisz na górze strony nagłówka ,,Curriculum Vitae’’.

6. Zamieść adres mailowy, który ma profesjonalny wygląd. Na przykład bardziej odpowiedni będzie adres ,,jan.kowalski@domena.com’’, niż ,,buziaczek28@domena.com’’.

7. Nigdy nie kłam ani nie przesadzaj w swoim CV czy aplikacji o pracę. Będzie to świadczyć o Twojej nieszczerości wobec potencjalnego pracodawcy, ale też mogą się z tym wiązać poważne konsekwencje. Dajmy na to, zmiana swojej oceny z obrony dyplomu z 4 na 4.5 jest klasyfikowana jako oszustwo i może skutkować wyrokiem.

8. Jeśli zamieszczasz swoje CV w internecie, nie wymieniaj swojego adresu zamieszkania, bo możesz paść ofiarą oszustwa.

9. Zawsze powinieneś dołączyć swój list motywacyjny (cover letter), chyba że pracodawca wymaga inaczej. To pozwoli Ci bardziej spersonalizować aplikację na stanowisko. Możesz w taki sposób przyciągnąć uwagę do konkretnych części CV, ujawnić niepełnosprawność czy wyjaśnić luki w historii Twojego zatrudnienia. W następnym artykule postaram się Wam pokazać, jak napisać przekonujący list motywacyjny.

Szablony przykładowych CV możecie znaleźć na takich stronach, jak Prospects czy Reed. Wiele stron oferuje projektowanie CV, możecie to zrobić np. na LifeCareer czy MyPerfectCV. Możesz też skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji.

Pisanie CV może wydawać się proste, lecz tak naprawdę trzeba włożyć dużo pracy w to, żeby wyglądało profesjonalnie. Najważniejsze jest to, że nie powinieneś tworzyć jednego uniwersalnego CV, które można wysyłać, aplikując do różnych branż. Uwzględnione doświadczenia, umiejętności czy zainteresowania powinny mieć związek ze stanowiskiem, na jakie w danej chwili aplikujemy. Pamiętaj też, że tworząc CV po angielsku warto przetłumaczyć, w miarę możliwości, wszelkie polskie nazwy. Będzie to przede wszystkim bardziej czytelne dla rekrutera i łatwiejsze do zapamiętania dla potencjalnego pracodawcy. Zadbaj również o poprawność językową w CV. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wszystkie zwroty są poprawnie skonstruowane, poproś znajomego, który być może lepiej zna angielski. Z drugiej strony, jeśli masz jakieś certyfikaty z języka, warto o tym wspomnieć. Tymczasem do boju! Im lepsze CV stworzysz, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszony na interview, a to już połowa sukcesu 🙂


« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »

Wyraź swoje zdanie ;)