Główne Menu

Żono moja, serce moje… czyli czy dostaniesz pieniądze za ucieczkę sprzed ołtarza?

Śluby i związki cywilne są bardzo drogim i angażującym emocjonalnie przedsięwzięciem – odpowiedni pierścionek, idealna sukienka, bajkowe miejsce, oczywiście nie zapominając o jedzeniu, torcie weselnym i gościach. To ogromny wydatek, więc dobrym pomysłem jest rozważenie polisy, która ochroni nas w sytuacji, gdy coś nie pójdzie zgodnie z planem. Dzisiaj dowiesz się, na czym polega ubezpieczenie na ślub czy związek cywilny (są one traktowane tak samo), co pokrywa i gdzie można je zdobyć całkiem tanio.

Dobrze, wypowiedziałeś magiczne pytanie, powiedział/a tak (!!!) i teraz nadszedł czas, żeby zacząć planować i… płacić za ten wielki dzień. Średni koszt ślubu w UK wynosi 20.500£. To dużo, ale czy powinieneś wydawać jeszcze więcej pieniędzy, żeby go ubezpieczyć? Najpierw warto się dowiedzieć, czym jest ubezpieczenie od katastrof weselnych, co pokrywa, a czego nie.

1. Weź ubezpieczenie tylko wtedy, jeżeli zostałbyś całkowicie bez pieniędzy, gdyby stało się coś złego.

Rodzaj ubezpieczenia, które wykupisz albo sam fakt, że je masz, zmienia to, ile wydasz na ten wielki dzień i jaki ślub zaplanujesz. Nie każde wesele jest wielkości imprezy Eltona Johna, więc jeżeli mógłbyś łatwo je przeorganizować, specjalnie ubezpieczenie nie musi być nawet potrzebne. Jednak jeżeli i emocjonalny, i finansowy stres związany z przeorganizowaniem byłby dla Ciebie zbyt duży, ubezpieczenie może okazać się potrzebne. Nagłe odwołanie terminu w lokalu, w którym miało się odbyć wesele czy niewypełnienie obowiązków przez dostawcę to dwa ważne powody, przez które ludzie decydują się na ubezpieczenie ślubne. Takie polisy zaczynają się od 19£ za wesele, które jest wycenione na 3,000£, a czasem kończą się na 300£ za wesele warte 100.000£.

2. Ubezpieczenie pokrywa niedociągnięcia innych osób, a NIE ucieczki sprzed ołtarza.

Polisy ślubne różnią się od siebie, więc zawsze czytaj kruczki w umowie. Jest jednak zestaw elementów, które zazwyczaj OBEJMUJĄ:

 • lokal plajtuje albo rezygnuje z Ciebie,

 • dostawca Cię zawiódł,

 • odwołujesz ślub, ponieważ kluczowe osoby nie mogą się pojawić z powodu choroby, wypadku albo śmierci,

 • zgubione, ukradzione czy zniszczone obrączki, kwiaty, tort, kreacje, prezenty itp.,

 • jeżeli film lub zdjęcia ze ślubu nie wyjdą,

 • odpowiedzialność osobista i koszty prawne.

Jednak uważaj – są rzeczy i sytuacje, które NIE są zazwyczaj objęte ubezpieczeniem:

 • ucieczka sprzed ołtarza,

 • odwołanie ślubu z błahego powodu lub sytuacji, która istniała już przed ślubem,

 • odwołanie z powodu trudnej sytuacji finansowej (oprócz zwolnienia).

Poniżej z kolei przedstawiamy rzeczy i sytuacje, które zazwyczaj nie są objęte podstawowym ubezpieczeniem, ale czasem jest możliwość dołączenia ich do polisy za dodatkową opłatą:

 • zła pogoda, która psuje uroczystość,

 • ubezpieczenie namiotu, w którym odbywa się ślub,

 • odpowiedzialność cywilna.

3. Płacenie kartą kredytową może dać Ci pewne zabezpieczenie, jednak nie jest substytutem polisy ślubnej!

Wszystko, co kupujesz za pomocą karty kredytowej o wartości między 100£ i 30.000£ jest ubezpieczone na podstawie Ustępu 75 w Ustawie o Kredycie Konsumenckim i czyni wystawcę karty odpowiedzialnym, jeżeli coś pójdzie nie tak. Nawet jeżeli opłacasz tylko kaucję, np. za lokal, za pomocą karty kredytowej, a resztę gotówką, to nadal będziesz ubezpieczony za cały koszt wynajmu lokalu! Jednak nie obejmuje to konkretnych elementów, które pokrywa ubezpieczenie, na przykład czyjejś choroby czy odpowiedzialności osobistej. Masz również prawo do odzyskania swoich pieniędzy za pomocą systemu zwanego zwrotem obciążenia, gdy zapłacisz kartą debetową czy kredytową za zakup o wartości poniżej 100£.

4. Udany wniosek o wypłacenie odszkodowania nie znaczy, że pieniądze powędrują do Twojej kieszeni.

Mniejsze nieszczęścia, jak butwiejące kwiaty czy porwane garnitury, ZAZWYCZAJ prowadzą do pojedynczych odszkodowań. Ale jeśli problem jest poważny na tyle, że Twoje wesele trzeba przeorganizować (np. wynajęty lokal został zalany), wtedy Twój ubezpieczyciel MOŻE urządzić alternatywne, żebyś nie płacić rekompensaty. Oczywiście wszystko zależy od ubezpieczalni. Nie zapomnij o tym, że tam, gdzie wniosek o odszkodowanie, tam dodatkowa kwota do zapłacenia.

Grażynka, lat 25, ma zaplanowany cały ślub i wesele. Wielki Dzień już jutro i Grażynka ma nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jednak w Dniu Ślubu okazało się, że zamówione kwiaty to totalny niewypał. Na szczęście Grażynka była ubezpieczona na wypadek takiej sytuacji na kwotę 2,000£. Jednak żeby móc otrzymać odszkodowanie, musi najpierw zapłacić 25£! W efekcie dostaje tylko 1,975£ odszkodowania. ←

5. Możesz wykupić ubezpieczenie z DWULETNIM wyprzedzeniem.

Im szybciej wykupisz ubezpieczenie ślubne, tym szybciej będziesz zabezpieczony na wypadek, gdy coś pójdzie nie tak i będziesz musiał odwołać lub przełożyć uroczystość czy też odzyskać pieniądze za któryś z elementów wesela. Nic nie płacisz za zabukowanie wszystkiego wcześniej. Możesz kupić większość polis w okresie od dwóch lat aż do około tygodnia lub czasem nawet 24 godzin przed datą ślubu – nawet jeżeli zdążyłeś zapłacić już jakieś kaucje. Wcześniej wykupione ubezpieczenie oznacza, że będziesz chroniony nawet wtedy, gdy np. wybrany lokal pochłonie pożar rok przed Twoim weselem albo gdy któryś z członków Twojej rodziny poważnie zachoruje kilka miesięcy przed ceremonią.

6. Hajtasz się za granicą? Łap super okazję!

Jeśli unikasz brytyjskich szarych chmur wypełnionych niekończącym się deszczem i wolisz bardziej słoneczne miejsca, nie martw się – niektóre ubezpieczalnie mają opcję zagranicznego ubezpieczenia ślubnego, na przykład we Włoszech, Francji i Grecji. Wybierając takie ubezpieczenie, upewnij się, że sprawdziłeś warunki swojej polisy i czy ochroni Cię, gdy będziesz za granicą. Zazwyczaj kosztują one około 10% więcej.

Niektóre ubezpieczalnie proponują ubezpieczenie od odwołania ślubu w UK o wartości 3,000£ za 19£, jednocześnie mając w ofercie polisy na śluby zagraniczne o takie samej wartości za 27.80£. ←

Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre części ubezpieczenia mogą nie być włączone w przypadku zagranicznych wesel – jak na przykład odpowiedzialność publiczna przy ślubach w USA czy Kanadzie – więc zawsze sprawdzaj kruczki w umowie!

7. Planujesz jakiś ekstrawagancki numer lub fajerwerki? Zatrudnij profesjonalistę albo zapłać więcej.

Jeśli planujesz wzbogacić swoją uroczystość specjalnym numerem, takim jak pokaz fajerwerków, nie pozwól pijanemu wujkowi się tym zająć – i spowodować szkody na 1.000£. Większość ubezpieczycieli ślubnych nie ujmuje w swoich ofertach pokazów fajerwerków, ale możesz nie potrzebować dodatkowej ochrony, jeżeli zatrudniłeś do tego dobrą firmę z własną polisą. Profesjonaliści nie tylko doskonale wiedzą, jak organizować takie pokazy, ale też mają własne ubezpieczenie odpowiedzialności publicznej (często warte miliony funtów) w razie gdyby coś poszło nie tak. Jeżeli planujesz jeszcze bardziej szalone atrakcje, np. z wykorzystaniem ognia, zawsze upewnij się, czy Twoje droższe ubezpieczenie będzie obejmować takie rzeczy.

8. Korzystając z usług zaufanego dostawcy obniżasz ryzyko.

Żeby zmniejszyć ryzyko, że coś nie wypali i zrujnuje Ten Dzień, ważne jest, żebyś wybrał firmy, na których można polegać. Jeśli miejsce na wesele to sieć multi-milionowych hoteli, to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że Twoja uroczystość zostanie zrujnowana, jednak nadal nie masz stuprocentowej pewności. Poszukaj polecanych miejsc i firm albo przejrzyj opinie w internecie – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko ślubnej katastrofy.

9. Zbieraj wszystko na piśmie i zachowuj paragony.

Trzymaj spis wszystkiego, co bukujesz i rezerwujesz na papierze. Upewnij się, że masz pisemne zgody czy umowy z dostawcami, a przede wszystkim zawsze bierz paragony! Możliwe, że będziesz ich potrzebował podczas składania wniosku o odszkodowanie. Zanotuj daty terminów pełnych, ostatecznych płatności, żeby nie stracić kaucji albo rachuby w tym, kiedy i z iloma dostawcami się kontaktowałeś.

10. Potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego na podróż poślubną.

Jeżeli masz ubezpieczenie ślubne, to pamiętaj, że NIE pokryje ono Twoje podróży poślubnej. Będziesz musiał na tę okoliczność kupić oddzielną polisę, tak samo jak na każde inne wakacje. I tak jak w przypadku innych wyjazdów, kup ubezpieczenie od razu po tym, jak zabukujesz termin, żeby zabezpieczyć się przed odwołaniem czy innymi sytuacjami, które mogą mieć miejsce PRZED podróżą.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uważasz, że ubezpieczenie ślubne to coś korzystnego dla Ciebie, a zaczynasz już powoli planować z partnerem/ką ten wielki dzień, to warto rozejrzeć się za ofertami polis. Zanim przystąpisz do działania, zrób listę rzeczy, na które chcesz wydać pieniądze, żeby móc oszacować całkowity koszt. Nie tylko po to (choć to bardzo istotne), by poznać swój budżet, ale też dlatego, że ubezpieczyciele mają różne grupy polis, których oferty różną się w zależności od całkowitego kosztu wesela. To ważne, żebyś wybrał odpowiedni typ.

Pani Anna, lat 31, planowała na początku wydać na wesele maksymalnie 20.000£, ale ostatecznie przeznaczyła na nie 30.000£. Jej ubezpieczenie ślubne było jednak wykupione na zaplanowane 20.000£. Niestety, ślub został odwołany ze względu na poważne problemy zdrowotne jej narzeczonego. Jak myślisz, ile odszkodowania dostała pani Anna? Skoro była ubezpieczona na 20.000£, to odszkodowanie obejmowało tylko tę kwotę, czyli 2/3 wartości wesela, które ostatecznie kosztowało 30.000. ←

Żeby uniknąć znalezienia się w podobnej sytuacji jak pani Anna, upewnij się, że poinformowałeś swojego ubezpieczyciela o ewentualnych nieprzewidzianych wydatkach. Niestety bardzo możliwe, że będziesz musiał zapłacić za zwiększenie poziomu ubezpieczenia. Gdy wybierasz polisę, upewnij się, że to, na co wydajesz najwięcej pieniędzy, jest odpowiednio chronione. Podczas gdy jedne pary będą chciały wydać tysiące funtów na jedzenie, inne skupią się na stroju i zdjęciach, więc upewnij się, że ubezpieczasz to, co najbardziej Cię interesuje.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie ślubne?

Można to zrobić na wielu portalach, najlepsze to Debenhams, Dreamsaver, Weddingplan czy John Lewis. Jeżeli nie chcesz robić tego sam, zawsze możesz skorzystać z pomocy brokera, który pomoże Ci w wyborze najlepszego i najbardziej opłacalnego ubezpieczenia.

Jednak co zrobić, jeżeli ubezpieczyciel niesprawiedliwie odrzuci wniosek o odszkodowanie?

Jeśli Twój ubezpieczyciel ślubny odrzuci podanie o odszkodowanie, a uważasz, że niesłusznie, to nie akceptuj tej decyzji. Pierwszym krokiem powinno być złożenie zażalenia bezpośrednio do niego, a jeżeli nie dostaniesz odpowiedzi w ciągu 8 tygodni, wyślij skargę do darmowego Pełnomocnika do Spraw Finansowych. Jest to niezależny sędzia, który będzie miał ostateczne zdanie w sprawie Twojego odrzuconego wniosku.

Jak widzisz, jest wiele spraw, które należy wziąć pod uwagę, organizując Ten Wielki Dzień. Trzeba pamiętać o wszystkim, jednocześnie zachowując rozsądek w wydawaniu pieniędzy. Tak jak z innymi wydarzeniami w życiu, tak i w przypadku wesela nie możemy niczego zakładać na sto procent. Dzieje się tak dlatego, że po prostu nie mamy nad wszystkim kontroli, a pewne rzeczy, jeżeli nie większość, powierzamy osobom trzecim, takim jak krawcowe, właściciele lokali, dostawcy, kucharze czy fotograf. To od nich zależy, czy wszystko się powiedzie. Jest także coś, na co zupełnie nikt nie ma wpływu – a mianowicie pogoda i jej zachcianki. Biorąc pod uwagę to, że często wydajemy swoje ostatnie oszczędności, by ten dzień był idealny, warto pomyśleć o zabezpieczeniu na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nie oszukujmy się, nikt z nas nie lubi tracić pieniędzy! Dostęp do wielu naprawdę dobrych i opłacalnych ofert ubezpieczenia ślubnego może nam pomóc uniknąć takiej sytuacji. Już samo w sobie odwołanie czy przełożenie ślubu jest bardzo stresujące, nie dokładaj więc sobie jeszcze rozpaczy, że dodatkowo straciłeś pieniądze.

Nie czekaj i zacznij działać. Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczonylepiej dmuchać na zimne. Wprawdzie to tylko powiedzenia, ale mają często odzwierciedlenie w naszym życiu i dużo w nich prawdy. Dlatego do dzieła!Wyraź swoje zdanie ;)